Saziņai ar mums

[email protected]

Būtisks pavērsiens tiesu sistēmas attīstībā


Nacionālā apvienība “VL-TB/LNNK” (NA) ir patiesi gandarīta, ka šodien Saeima pieņēma Mediācijas likumprojektu, kura sākotnējais virzītājs 2007.gadā ir NA līdzpriekšsēdētājs, toreizējais tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš.

NA apsveic Gaidi Bērziņu un visu sabiedrību kopumā, jo mediācija atslogos tiesu darbu un ļaus valstij ietaupīt ievērojamus resursus gan naudas, gan laika, gan tieslietu sistēmā nodarbināto noslodzes ziņā.

„Dzīve ir dzīve un strīdi rodas, taču tos prasmīgi jāmāk atrisināt. Mums daudzkārt pietrūkst vēlmes un arī prasmes ieklausīties vienam otrā. Mediācija ir konfliktu risināšanas process, kad neitrāla profesionāļa – sertificēta mediatora – vadībā tiek risinātas dažāda veida domstarpības – gan ģimeniskas, gan biznesa konflikti.

Tiesā vienmēr kāds būs vinnētājs, kāds – zaudētājs, taču, risinot strīdu mediācijas procesā, malā tiek liktas ambīcijas un aizvainojums, tiek atpazīts patiesais „strīdus ābols” un konflikts atrisināts savstarpējas vienošanās un sapratnes ceļā.

Ikviens racionāli domājošs cilvēks ir ieinteresēts radušās domstarpības risināt ātri un efektīvi, apejot noslogoto Latvijas tiesu sistēmu,” prieku par likumprojekta atbalstu Saeimā pauž Gaidis Bērziņš.

„Un pats galvenais mediācijas priekšnosacījums ir sabiedrības attieksmes maiņa pret konfliktiem un to risināšanu. Ir svarīgi apzināties, ka par strīdu, kas radies starp personām, tām pašām ir jāuzņemas atbildība. Tiesas procesā faktiski atbildība par risinājumu pilnībā tiek nodota tiesai, savukārt – mediācijā atbildība par risinājumu gulstas uz pašiem strīdiniekiem.”

Gaidis Bērziņš izsaka lielu paldies visiem Tieslietu ministrijas (TM) kolēģiem, biedrībai Mediācijas padome un tiesnešiem, kas jau 2007.gadā aizsākto darbu mediācijas tiesiskā regulējuma ieviešanā mūsu valstī godprātīgi ir noveduši līdz galam: „kā tieslietu ministrs kopīgi ar kolēģiem ministrijā sākām izstrādāt koncepciju meditācijas regulējumam, proti spērām pirmos soļus, lai civiltiesisku strīdu risināšanā ieviestu mediāciju.

Koncepciju „Mediācijas ieviešana civiltiesisku strīdu risināšanā” Ministru kabinets pieņema 2009.gada sākumā. Pēc koncepcijas tika izstrādāts un 2010.gada valdība apstiprināja pasākumu plānu koncepcijas ieviešanai.

TM darba grupā tiesneši, praktizējoši mediatori un citi eksperti izstrādāja likumprojektu „Mediācijas likums” un ar to saistītus grozījumus Civilprocesa likumā.

Likumprojekts 2013.gadā tika atbalstīts Saeimā pirmajā lasījumā un šodien – 2014. gada 22.maijā – Saeima trešajā galīgajā lasījumā pieņēma likumprojektu „Mediācijas likums”, kas noteiks mediācijas tiesisko regulējumu, kā arī ar šo likuma ieviešanu saistītos grozījumus Civilprocesa likumā. Turklāt esmu gandarīts, ka likumprojekts pieņemts tieši Baibas Brokas kā tieslietu ministres darbības laikā”, likumprojekta virzību septiņu gadu garumā atceras Gaidis Bērziņš.

Informāciju sagatavoja:
L.Ozoliņa
Nacionālās apvienības preses sekretāre
tālr. 29298205
e-pasts: [email protected]