Saziņai ar mums

[email protected]

NA aicina prezidentu neizsludināt likumu par kompensāciju Latvijas ebreju kopienai


Nacionālās apvienības Saeimas deputātu frakcija vērsusies pie Latvijas prezidenta Egila Levita ar lūgumu neizsludināt likumu, kas paredz Latvijas ebreju kopienai izmaksāt 40 miljonus eiro lielu kompensāciju par neatgūtajiem īpašumiem.

 

“Šim likumam nav nekādas saistības ar taisnīgumu vai labo gribu, jo tas vēstī, ka vienas tautas ciešanas ir vērtējamas augstāk nekā citu tautu, arī latviešu, ciešanas. Vēl vairāk – ar šo kompensāciju Latvija uzņemas atbildību par divu noziedzīgu režīmu pastrādātajiem noziegumiem, un tas nav pieļaujams,” uzsver Nacionālās apvienības vadītājs Raivis Dzintars.

 

Vēstulē prezidentam partija norāda, ka pēc neatkarības atgūšanas kā privātpersonām, tā arī sabiedriskajām un reliģiskajām organizācijām vairāku gadu garumā bija iespēja pieteikt savas tiesības īpašumu atgūšanai, un denacionalizācija ir noslēgusies pirms vairākiem gadiem. Ņemot vērā, ka valsts nodrošināja tiesisku iespēju noteiktā laika posmā atjaunot īpašuma tiesības, šobrīd nav pamata no valsts budžeta izmaksāt kompensāciju.

 

Partijas ieskatā, nav atbalstāma īpašuma tiesību atjaunošanas procesa pārskatīšana. Ja likums stāsies spēkā, tas kalpos kā precedents tam, ka īpašuma tiesību atjaunošanas process joprojām ir pārskatāms – tad arī citas sabiedriskās un reliģiskās organizācijas un nacionālās kopienas varētu vērsties ar līdzīgām prasībām.

 

Tāpat Nacionālā apvienība norāda, ka Latvijas valsts nevar nest atbildību par tās teritorijā notikušo holokaustu un zaudējumiem, ko ebreju kopienai radījusi nacistiskā un komunistiskā režīma prettiesiskā darbība Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas okupāciju laikā. Partijas skatījumā nav pieļaujams, ka, izmaksājot Latvijas ebreju kopienai kompensāciju, Latvija faktiski uzņemtos atbildību par citu režīmu nodarīto.

 

Visbeidzot – likums atzīst, ka no nacistiskās Vācijas un Padomju savienības pastrādātajiem noziegumiem Latvijas teritorijā cietusi tikai viena kopiena. Partija atzīmē, ka no abiem režīmiem cietušas arī citas kopienas, tostarp latvieši, igauņi, lietuvieši, poļi, romi un baltkrievi. Latvijas Republikas Satversmē ir nostiprināts vienlīdzības princips, kas nozīmē, ka nākotnē būtu jānovērš vēsturiski netaisnīgās sekas arī citām Latvijas kopienām.

 

Vēstulē Nacionālā apvienība norāda, ka neatbalsta pieņemto likumprojektu un aicina valsts prezidentu Egilu Levitu to neizsludināt. Kā nosaka Satversme, valsts prezidents 10 dienu laikā, skaitot no likuma pieņemšanas Saeimā, motivētā rakstā Saeimas priekšsēdētājam var prasīt likuma otrreizēju caurlūkošanu.

 

Kā ziņots, 2022. gada 10. februārī Saeima pieņēma likumprojektu “Labas gribas atlīdzinājuma Latvijas ebreju kopienai likums”, kas paredz no valsts budžeta izmaksāt līdzekļus 40 miljonu eiro apmērā nodibinājumam “Latvijas ebreju kopienas restitūcijas fonds”. Nacionālās apvienības Saeimas frakcija ir vienīgā, kas balsoja pret šo likumprojektu.