Saziņai ar mums

[email protected]

NA iestājas pret Daugavpils 12. vidusskolas pievienošanu mazākumtautību mācību iestādēm


Plašu rezonansi izraisījusi Daugavpils domes iecere reorganizēt daļu pilsētas izglītības iestāžu, tostarp vienīgo vidusskolu pilsētā, kur mācības notiek tikai latviešu valodā, Daugavpils 12. vidusskolu. Nacionālā apvienība iestājas pret izglītības iestādes pievienošanu mazākumtautību mācību iestādēm.

 

Daugavpils 12. vidusskola ir viena no divām vēsturiskajām Daugavpils latviešu vidusskolām. Skolā mācības notiek tikai latviski, un arī starpbrīžos dzirdama latviešu valoda. Skolas skolēni regulāri uzrāda augstus sasniegumus mācību priekšmetu olimpiādēs, konkursos un citās norisēs, kā arī lieliskus centralizēto eksāmenu rezultātus, 2021. gada Latvijas Skolu reitingā ierindojoties 12. vietā lielo skolu grupā. Skola pievērš īpašu uzmanību latviešu tradīcijām un svētkiem, kas atspoguļojas dažādās tematiskās norisēs. Skolas skolotāji un absolventi novērtē, ka pilsētā arvien vairāk runā valsts valodā, mainot vietējo vidi, kur krievu valoda iepriekš bijusi visai pašpietiekama.

 

Saskaņā ar pieejamo informāciju, Daugavpils dome plāno Daugavpils 12. vidusskolu apvienot ar vēl vienu vidusskolu un diviem bērnudārziem, radot bažas, ka tādējādi skolā varētu ieviest divas mācību valodas. Šobrīd skolai trūkst mazāk nekā 10 skolēnu, lai atbilstu valstī noteiktajam minimālajam skolēnu skaita kritērijam. Skolēnu vecāki un absolventi uzsver, ka interese par mācībām šajā skolā ir liela, piemēram, 1. klases uzņemšanā pieteikti vairāk nekā 100 skolēni, un šī gada 1. septembrī skolēnu skaits visdrīzāk atbilstu minimālajām prasībām.

 

“Daugavpils 12. vidusskolas piemērs apliecina, ka mācību valodai skolās ir būtiska nozīme vietējās vides veidošanā. Skola var ietekmēt ne vien latviešu valodas stāvokli sabiedrībā, bet arī izpratni par Latvijas vērtībām un tradīcijām, kā arī vienot cilvēkus. Skolas, kurās mācības notiek tikai latviski, nedrīkst padarīt par divu plūsmu mācību iestādēm. Tas būtu solis atpakaļ ne vien pašiem skolēniem, bet visai pilsētai un valstij,” atzīmē Raivis Dzintars, Nacionālās apvienības vadītājs.

 

Kā ziņots, Daugavpilī plānots reorganizēt virkni mācību iestāžu. Iecere pārsteigusi gan skolēnu vecākus, gan skolu darbiniekus, jo dome par to paziņojusi tikai pagājušās nedēļas nogalē un steidz lēmumus pieņemt pēc iespējas ātri. Skolēnu vecāki, skolu darbinieki un absolventi apņēmušies protestēt pret domes plāniem.