Saziņai ar mums

[email protected]

No 1. jūlija bērna kopšanas periodā valsts veiks sociālās iemaksas


Saeima galīgajā lasījumā atbalstījusi likumprojektu, kas paredz, ka par personu, kura kopj bērnu līdz gada vai pusotra vecumam un saņem vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu, tiek veiktas obligātās sociālās iemaksas pensijas, bezdarba un invaliditātes apdrošināšanai. Izmaiņas stāsies spēkā 1. jūlijā.

 

“Esošā situācija bijusi netaisnīga pret vecākiem – cilvēki, kuri izvēlējušies laist pasaulē bērnu, nolemti mazākai pensijai nākotnē, salīdzinot ar tiem, kuri šādu izvēli nav izdarījuši, turklāt, jo vairāk bērnu, jo lielāka diskriminācija,” iezīmē Nacionālās apvienības vadītājs Raivis Dzintars.

 

Saskaņā ar grozījumiem valsts iemaksas pensiju, invaliditātes un bezdarba apdrošināšanai par nestrādājošu vecāku pabalsta saņēmēju veicamas no vecāku pabalsta un bērna kopšanas pabalsta apmēra kopsummas.

 

Priekšlikuma sagatavotāja, sadarbības platformas “Demogrāfisko lietu centrs”, ieskatā esošā sistēma šobrīd ir nepilnīga un netaisnīga pret nodokļu maksātājiem, kropļojot sociālā atbalsta sistēmu kā īstermiņā, tā ilgtermiņā. Noregulējot iemaksu apjomu sociālās apdrošināšanas gadījumiem, tas skars nodarbinātās ģimenes ar bērniem, un ģimeņu situācija būtiski uzlabosies salīdzinājumā ar šodienas situāciju.

 

“Bijuši vairākkārtīgi centieni vecāku sociālo apdrošināšanu uzlabot – iepriekšējie uzlabojumi saistīti ar vecāku pabalsta saņemšanas perioda pagarināšanu līdz pusotram gadam un bērna kopšanas pabalsta pieaugumu. Sociālo iemaksu veikšana bērna kopšanas periodā ir vēl viens solis vecāku atbalstam. Nav taisnīgi, ka finansējumu pensijām nodrošina to cilvēku bērni, kuriem pašiem pensija būs mazāka,” stāsta sadarbības platformas “Demogrāfisko lietu centrs” vadītājs Imants Parādnieks.

 

Kā norādījusi Eiropas Komisija, Eiropas Savienībā sieviešu saņemtā vidējā pensija ir par 39% mazāka nekā vīriešu saņemtā. Mātes pienākumi palielina dzimumu pensiju atšķirību un rada nevienlīdzību – bērna audzināšanas rezultātā gandrīz visās dalībvalstīs zūd pensiju priekšrocības.

 

Jaunais regulējums stāsies spēkā 2022. gada 1. jūlijā un attieksies uz vecākiem, kuri būs bērna kopšanas atvaļinājumā un saņems vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu. Līdz pat 2025. gadam šai iecerei nebūtu nepieciešams papildu finansējums no budžeta līdzekļiem.