Briselē bāzētā pētniecības platforma EU Matrix (eumatrix.eu), balstoties uz nozares ekspertu, datu bāžu pārskata un digitālo analītiku, nesen publicējusi 100 ietekmīgāko Eiropas Parlamenta (EP) deputātu indeksu ar papildu izvērstu divdesmit ietekmīgāko deputātu sarakstu no pašreizējiem 705 EP pārstāvjiem. Tā vidū kā vienīgais no Baltijas un tuvējā reģiona 16. vietā iekļuvis EP viceprezidents un tā vadības biroja loceklis Roberts Zīle (Nacionālā apvienība), kurš parlamentā pārstāv Eiropas Konservatīvo un reformistu frakciju, vienlaikus kā koordinators vadot frakcijas darbu transporta komitejā un kā pilntiesīgs loceklis strādājot vēl divās likumdošanas komitejās.
Paplašinātajā ietekmīgāko simts deputātu sarakstā kā otrs no Baltijas valstīm iekļuvis arī bijušais Igaunijas premjerministrs Andruss Ansips (44. vietā).
Kā norāda analītiskā biroja pārstāvji: “Šī ir objektīva, kvalitatīva un kvantitatīva analīze, kuras mērķis ir noskaidrot, kuri EP deputāti veido tiesību aktus vairāk nekā 440 miljonu ES pilsoņu vārdā. Mēs esam izmantojuši precīzu metodoloģiju ar stabiliem un pārredzamiem rādītājiem, kas tika svērti, pamatojoties uz mūsu sadarbību ar profesionāļiem, kuri strādā gan EP iekšienē, gan ārpus tā.”
Zīles ietekmes reitings, kā atklāts pētījumā, galvenokārt balstījies uz ieņemtajiem augstajiem amatiem (deputāts nesen kā pirmais Baltijas valstu vēsturē ievēlēts EP viceprezidenta amatā), viņa ilggadīgo atrašanos EP frakcijas vadībā, kā arī īpaši izcelta aktīva likumdošanas darbība ekonomikas, transporta un budžeta sfērās.
“Neapšaubāmi esmu gandarīts par šādu novērtējumu. Acīmredzot darbs kā pilntiesīgam deputātam vairāk kā trīs EP komitejās savienojumā ar EP vadību ir drīzāk reta parādība, lai gan ne vienmēr politiķa paveikto var vērtēt ciparos un indeksos. Manuprāt, vienlīdz svarīga ir nemainīga vērtību kursa īstenošana un darbs ilgtermiņā. Visdrīzāk šis reitings pierāda to, ka Eiropas politikā ietekmi bez pieredzes, reizēm patīkamas, reizēm rūgtas, iegūt nav iespējams,” skaidro Roberts Zīle.
Ietekmes indeksa vērtējumu galvenokārt veido ieņemamie vadošie amati, faktiskais likumdošanas darbs, deputāta politiskā tīkla mērogs, dalība komitejās un balsošanas paradumi.
Ietekmes reitinga augšgalā ir EP prezidente Roberta Metsola (Malta), EP lielāko frakciju vadītāji Manfrēds Vēbers (Vācija) un Irače Garsija Peresa (Spānija), kā arī vairāki citi EP viceprezidenti, komiteju vadītāji un koordinatori.
Ar reitinga rezultātiem (excel formātā), metodoloģiju un analīzi plašāk iespējams iepazīties oficiālajā EU Matrix mājaslapā.
Eiropas Konservatīvo un reformistu grupa