Publiski izskanējis, ka Satiksmes ministrija reģionālo autobusu komercreisos plāno atteikties no biļešu atlaidēm daudzbērnu ģimenēm, cilvēkiem ar 1. vai 2. grupas invaliditāti (arī viņu pavadoņiem), politiski represētajiem, pirmsskolas vecuma bērniem un bāreņiem. Nacionālā apvienība (NA) pieprasījusi satiksmes ministram skaidrojumus par izmaiņām.

 

No Satiksmes ministrijas publiski izskanējis, ka ir izstrādāta jauna kārtība, kas liegtu biļešu atlaides sabiedrības mazāk aizsargātajai daļai reģionālo autobusu komercreisos. Šādas atlaides šobrīd saņem ap 20 procentiem pasažieru. Tāpat virzienos, kur tiek un tiks ieviesti komercpārvadājumi, plānots samazināt regulāro valsts dotēto reisu skaitu. Tādējādi reisu skaits, ko iepriekš minētās sabiedrības grupas varēs izmantot ar atlaidēm, tiks ievērojami samazināts, apgrūtinot un sadārdzinot ikdienu.

 

“Laikā, kad biju satiksmes ministrs, virzījām modeli, ka valsts komercpārvadātājiem turpinātu atlīdzināt izmaksas par mazāk aizsargātu sabiedrības grupu pārvadāšanu, kas ļautu saglabāt esošās atlaides. Šobrīd jaunā ministrijas vadība ir atradusi citu “risinājumu”. Atceros, cik smagas bija sarunas ar Finanšu ministriju, lai Nacionālā apvienība panāktu šo atlaižu ieviešanu. Ir nepieņemami, ka šobrīd tā klusi ir izplānots no tām atteikties,” norāda Saeimas deputāts Jānis Vitenbergs (NA).

 

NA Saeimas deputāti vērsušies pie satiksmes ministra Kaspara Briškena (Progresīvie), lai saņemtu skaidrojumu, vai minētajām sabiedrības grupām patiešām vairs nebūs pieejamas atlaides, kādos maršrutos un cik komercreisus plānots uzsākt un cik dotētos valsts reisus paredzēts slēgt. Tāpat ministram prasīts skaidrot, vai plānotā atlaižu atcelšana ir pamatota, ņemot vērā ietekmi, ko lēmums atstātu uz lielu sabiedrības daļu.

 

Izmaiņas varētu stāties spēkā jau maijā, kad pārvadājumos no Rīgas uz Liepāju un Daugavpili lielai daļai Latvijas iedzīvotāju daļā reisu vairs nebūtu iespējas saņemt ierastās atlaides. NA ieskatā, tā būtu esošās sistēmas sagraušana.