Nacionālā apvienība (NA), reaģējot uz Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) padomes lēmumu atcelt žurnālistikas centram “Re:Baltica” noteiktās sankcijas par krievu valodas lietošanu seriālā “Šķelšanās”, norāda uz nekonsekvenci un politisku iejaukšanos, kas robežojas ar politisko korupciju.

 

SIF padome 4. decembrī atcēlusi SIF sekretariāta lēmumu – žurnālistikas centram “Re:Baltica” nebūs jāatmaksā valstij teju 36 tūkstoši eiro, kas tika iztērēti neatbilstoši, proti, seriālā “Šķelšanās” vairāk nekā trešā daļa satura bija dzirdama krievu valodā. NA ieskatā, ir notikusi politiska iejaukšanās, mainot lēmumu, pret kuru iepriekš SIF padomei nebija nekādu iebildumu.

 

NA norāda, ka SIF padome bija iesaistīta lēmuma pieņemšanā par “Re:Baltica” projektu un tai bija pieejama visa informācija. Padome, kurā strādā vairāki koalīcijas ministri, uzskatīja sekretariāta lēmumu par atbilstošu, kā to apliecina publiski pieejamie padomes sēžu protokoli. SIF padomes 4. decembra lēmumā paustie argumenti ir pretrunā ar SIF konkursa nolikumu, kā arī pretrunā ar SIF padomes priekšsēdētājas Karinas Plokas (Jaunā Vienotība), Finanšu ministrijas parlamentārās sekretāres, iepriekš padomes sēdēs pausto. Sēžu ieraksti un protokoli liecina, ka priekšsēdētāja vēl vasaras sākumā pauda, ka “Re:Baltica” īstenotais projekts neatbilst konkursa nolikumam, kā arī ierosināja konsultēties ar Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP).

 

Pirms lēmuma pieņemšanas SIF konsultējās ar vairākām valsts institūcijām, tostarp vērsās NEPLP, kas skaidri norādīja: ja raidījums ir svešvalodā un tulkojums latviešu valodā tiek nodrošināts ar subtitru palīdzību, par raidījuma valodu tiek uzskatīta svešvaloda, nevis latviešu valoda – saturs tiek vērtēts pēc tajā dzirdamā audio.

 

NA norāda, ka rodas jautājums, kādēļ tika lūgts NEPLP kā uzraugošās iestādes viedoklis, ja tagad padome šo viedokli nav ņēmusi vērā, un kurā brīdī viedoklis mainījās par labu “Re:Baltica”, ja gan NEPLP, gan arī SIF padome sākotnēji bija vienisprātis. NA vērš uzmanību, ka arī SIF konkursā, kas sniedz finansējumu novadu ziņu veidošanai, to, vai saturs ir latviešu valodā, vērtē pēc audio, un SIF būtu jāievēro konsekvence. NA norāda, ka valodas prasības jāievēro kā medijiem, kas veido saturu, tā arī producentiem, kāda šajā gadījumā ir “Re:Baltica”.

 

NA atgādina, ka 2023. gadā SIF izsludināja projektu konkursu, kurā medijiem bija iespēja saņemt finansējumu “sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā”. Finansējumam pieteicās un to saņēma žurnālistikas centrs “Re:Baltica”, kas izveidoja seriālu “Šķelšanās” par krieviem Daugavpilī. Seriāls bija skatāms televīzijas kanāla TV3 ēterā, kā arī ir pieejams internetā.

 

Konkursa nolikumā nepārprotami noteikti konkursa mērķi, tostarp stiprināt nacionālo kultūrtelpu latviešu valodā, atbalstot tādas žurnālistikas radīšanu, kas stiprinātu Satversmē noteiktās vērtības, valstisko apziņu, latvisko kultūrtelpu un veicinātu sabiedrības saliedētību uz latviešu valodas pamata.

 

Vienlaikus “Re:Baltica” seriālā saziņa ar Latvijas iedzīvotājiem, kā pieaugušajiem, tā bērniem, notika nevis uz latviešu, bet krievu valodas pamata – klajā pretrunā ar konkursa mērķi. Ciniski ignorējot konkursa prasību stiprināt latvisko kultūrtelpu uz latviešu valodas pamata, seriāla varoņi izteicās krieviski, un saturs netika ieskaņots latviski, bet gan iztulkots un parādīts subtitros. Krieviski nesaprotošie Latvijas iedzīvotāji bija spiesti ar saturu iepazīties, lasot subtitrus latviski, piemēram, seriāla pirmajā sērijā krievu valoda skanēja 70% laika.

 

Rezultātā SIF sekretariāts pieņēma lēmumu, ka ir veikts pārkāpums – projekts neatbilst nolikumam un saturs daļēji veidots svešvalodā. SIF sekretariāts lika “Re:Baltica” atmaksāt valstij konkursa mērķiem neatbilstoši iztērēto naudu – 35 757,05 eiro. Kopumā seriālam tika piešķirti vairāk nekā 90 tūkstoši eiro, un atmaksājamā summa tika aprēķināta, ņemot vērā proporciju, kas seriālā izskanējusi krievu valodā – kopumā vairāk nekā trešā daļa seriāla.

 

“Re:Baltica” SIF sekretariāta lēmumu pārsūdzēja SIF padomei, kas 4. decembrī lēmusi atcelt sankcijas, un žurnālistikas centram nebūs jāatmaksā valstij teju 36 tūkstoši eiro.

 

SIF padomē strādā izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV), viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (JV), tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (JV), ministru prezidenta pārstāve Karina Ploka (JV), kultūras ministre Agnese Lāce (PRO), labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS), kā arī četri nevalstisko organizāciju pārstāvji.